دفتر صد برگ

فرهنگی - هنری

آلبوم موسم گل

 مدتی است مشغول دیجیتال کردن نوار های موسیقی کاست قدیمی هستم.شب گذشته نوبت رسید به آلبوم موسم گل  ایرج بسطامی. 

 مجموعه استادان در این آلبوم جمع شده اند.پرویز مشکاتیان(نوازنده سه تار)، محمد رضا درویشی (آهنگساز)،بیژن بیژنی(خط)،آیدین آغداشلو(طرح جلد)، و نوازندگان چیره دستی هم در ارکستر سمفونیک حضور دارند: مجید انتظامی، خاچیک بابائیان و ارسلان کامکار. اردشیر و اردوان کامکار هم با ساز های سنتی حضور دارند.آلبوم در سال 1369 توسط موسسه ماهور به بازار آمده اما هنوز هم زنده و پویاست.

از عوامل این آلبوم تعدادی هم مرحوم شده اند، آنهایی که من می شناختم: بسطامی،مشکاتیان و خورشیدفر،

دقت در تهیه و اجرای یک آلبوم یکی از راز های ماندگاری آن است. تا جایی که حتی دو خط نوشته روی جلد کاست را هم خطاطی خوش ذوق والبته آشنا به موسیقی نوشته و طرح جلد را هم نقاش و گرافیستی حرفه ای اجرا کرده است. چیزی که این روز ها با دیجیتال شدن و کامپیوتری شدن کمتردیده می شود.

یاد و خاطره ایرج بسطامی با صدای منحصر به فرد و ماندگارش گرامی باد.

پی نوشت: یادداشت فوق را در سایت تیوال هم قرار داده بودم. دوستان تیوالی پرسیده بودند که مگر آلبوم ها در اینترنت موجود نیست؟چرا آنها را دانلود نمی کنی؟

پاسخ من: قطعا آهنگ ها به صورت دیجیتال در اینترنت هست. اما در انتهای برخی از نوارها آهنگ هایی دیگر را ظبط کرده بودم. درون جلد برخی از کاست ها یادداشت هایی داشته ام.برخی از کاست ها هم انتخابی از چند آلبوم هستند. ترجیح می دهم خودم آنها را تبدیل کنم تا تجدید خاطره ای هم بشود. ضمن آنکه دانلود کردن از اینترنت را دوست ندارم و آن را قانونی و اخلاقی نمی دانم.

  
نویسنده : بهزاد هندی ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/۱٦