دفتر صد برگ

فرهنگی - هنری

اکران سینمای کودک

روزگاری بود که سینمای کودک رونق بسیاری داشت به طوری که حتی گروه سینمایی مخصوصی برای اکران فیلم های کودک ایجاد شد و خورشیدی خندان به این نشانه بر سر در سینما های نمایش دهنده قرار گرفت.(سینما سعدی که حالا بسته شده هنوز این علامت را بر سر در خود دارد.)

هم اکنون بعد از سالها و به دلایل مختلف این نوع فیلم ها طرفدار ندارند. اما نمی توان منکر نیاز این گروه از افراد به سینما شد. معدود فیلم هایی هم که در طی سال ساخته می شوند در بدترین شرایط اکران می شوند. همه  ساله در روز های سرد زمستانی شاهد اکران فیلم های گروه کودک در بدترین ساعات روز هستیم. بعد هم به دلیل فروش کم بعد از دو یا سه هفته اکران فیلم تمام می شود.

امسال هم سه فیلم جمشید و خورشید، رستم و سهراب و گورداله وعمه غوله بدون هیچ تبلیغی در زمستان اکران شدند. با توجه به سرمای هوا، کوتاه بودن روز ها و فصل امتحانات مدارس، حتی افراد اهل سینما هم نمی توانند راحت به دیدن فیلم ها بروند. ضمن آنکه سانس هایی نامناسب (مانند 10 صبح و 3 بعد از ظهر)به نمایش فیلم ها اختصاص یافته آنوقت انتظار داریم که فیلم فروش هم داشته باشد. جمشید و خورشید محصول 10 سال پیش است و هنرمندانی چون پرویز پرستویی،رامبد جوان و ترانه علیدوستی در آن صداپیشگی داشته اند.

اگر سینما رفتن را به عنوان تفریحی سالم و فعالیتی فرهنگی بپذیریم پس کودکان  چگونه باید تفریح سالم و فرهنگی داشته باشند؟ در این میان جای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بسیار خالی است - چه به عنوان تولید کننده فیلم کودک و نوجوان و چه به عنوان نمایش دهنده.-  فراموش نکنیم که سینما کانون متعلق به کانون پرورش فکری است که متاسفانه  یا تعطیل است و یا به نمایش تاتر هایی بی مایه مشغول است.

 

  
نویسنده : بهزاد هندی ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/۱٢/٩