چند نکته درباره آرایش غلیظ

بالاخره فیلمی جان دار بافیلمنامه ای محکم اکران شد. فیلمی که می توان با دقت برای بار دوم تماشا کرد و بی صبرانه منتظر انتشار نسخه DVD  آن ماند تا آن را در آرشیو شخصی قرار دهیم.فیلم می تواند به اثری ماندگار  و تاثیر گذار در سینمای ایران تبدیل شود.

- فیلم چند لایه است آن را می توان در ژانر اجتماعی  و هم در ژانر معمایی قرار داد. روابط سطحی و امروزی دختر پسری،کلاهبرداری و پیش بینی اینکه در پایان چه کسی محموله را صاحب خواهد شد بر جذابیت فیلم افزوده است.فیلم را حتی می توان در ژانر فیلم های جاده ای هم قرار داد.

- فیلم پر از جزئیاتی است که به دلیل پیچیدگی داستان تمام آنها در بار اول به چشم نمی آیند. لادن (طناز طبابایی) در محل سیرک مشغول راضی کردن آقای برقی برای امضای قرارداد است. در حالی  چهره ی او را می بینیم که به نرمی با برقی حرف می زند. هم زمان بر روی چهره او صدای غرش حیوانات سیرک به گوش می رسد. همین لادن که قصد دارد برقی را به سیرک بفرستند تا خود به هدفش برسد، در پایان فیلم آرایش می کند و با بستن روسری رنگی و زدن عینک مضحکی که مسعود به او هدیه داده شبیه به دلقک سیرک می شود و در فرودگاه به انتظار می نشیند.

- وقتی قبل از دیدن فیلم آنونس آن را دیده بودم فکر کردم که تمام داستان در آنونس لو رفته و با یک مثلث عشقی در فیلم روبرو هستیم. اما خوشبختانه آنونس داستان را لو نداده فقط در تبلیغات فیلم تاکید زیادی روی صدای همایون شجریان شده در حالی که او تنها یک قطعه آن هم در تیتراژ پایانی خوانده است.

- تنها یک افسوس باقی می ماند و آن هم هنگامی است که ما آتش بازی را از دور دیده ایم و برخی تماشاگران حدس می زنند که این آتش بازی با مواد محموله مورد نظر باشد در ادامه اخبار تلویزیون خبر آتش بازی ر اپخش می کند و با مجید هم مصاحبه می کند. ای کاش مصاحبه با مجید پدبده نمی شد. همان پخش اخبار برفرض تماشاگر صحه گذاری می کند حتی نمایش اخبار به در پس زمینه هم کافی بود.

/ 1 نظر / 14 بازدید
نیکو

بالاخره موفق شدم فیلم رو روی یک وبسایت و روی صفحه کوچک موبایلم نگاه کنم. در خوبی و محکمی و چند لایه بودن فیلمنامه شکی نیست. بازی ها بسیار عالی, نمادین و هیجان انگیز هستند. اما ای کاش این همه هوش و زکاوت, بارقه ای از امید, درستکاری و یا حتی هدایت شدن شخصیت ها به راه درست, به خود میگرفت. فیلم یک سری آدم دروغگو, خیانت کار, دزد و انگل رو نشون میده؛ از دکتر گرفته تا جوانی که سر آخر محموله رو به آتش میکشه. این فیلم اصلا برای عرضه به تماشاگر غیر ایرانی خوب نیست و ای کاش که اصلا خارج از مرز های ایران به هیچ تماشاچی غیر ایرانی عرضه نشه. به عنوان یک ایرانی علاقمند به سینمای ایران که ۱۴ سال خارج از ایران زندگی کرده, فیلم رو نگاه کردم و متعجب موندم. در تمام طول فیلم امید داشتم جرقه ای از زندگی, خوبی, زیبایی, درستی ببینم که ندیدم, ناز نفس همایون شجریان که دلمو در آخر فیلم حال آورد.