یادداشتی بر فیلم امروز به بهانه حضور در اسکار

  انتخاب فیلم امروز به عنوان نماینده ایران در اسکار، اغلب سینما دوستان را متعجب کرد. فیلم برای بسیاری از تماشاگران ایرانی نیز مبهم بود. علت سکوت قهرمان فیلم  قابل باور نبود. حال چگونه انتظار داریم تماشاگر خارجی علت سکوت او را درک کند؟ آیا تماشاگر خارجی حجب و حیای زن جوان را می فهد؟ آیا متوجه می شود که وقتی زنی بار دار با شناسنامه ی سفید به بیمارستان مراجعه می کند، یعنی چه؟ آیا علت سکوت یونس و فداکاری او -که خود را در معرض انواع اتهام ها و حتی ضرب و جرح قرار می دهد- برای تماشاگر خارجی قابل باور است؟

  یونس به سادگی می توانست با اعلام مخفیانه به بیمارستان مبنی بر  اینکه هیچ نسبتی با زن جوان ندارد، ضمن حفظ آبروی او هزینه های بستری شدن او را هم از طریق مددکاری بیمارستان فراهم کند. توجه داشته باشیم که مراجعه این گونه افراد به بیمارستان های دولتی امری معمول است و برای تامین هزینه های آنان راه کارهایی پیش بینی شده.

  به علاوه پایان فیلم ضد ارزشی است. یونس به نوعی نوزاد را می دزدد. آیا یونس با سن و سالی که دارد آینده بهتری را برای کودک رقم می زند؟ اگر او را به ماموران می سپرد برای نوزاد بهتر نبود؟ ای کاش حداقل اشاره نمی شد که یونس بچه ای ندارد تا این کار او خود خواهی به حساب نیاید.

  فیلم امروز از بین ده فیلم برای اسکار انتخاب شده. اگرچه "ماهی و گربه" در محدوده زمانی لازم اکران نشد و شانس خود را از دست داد .اما از بین همین ده فیلم موجود هم "تنهای تنهای تنها" انتخاب بهتری به نظر می رسید و شانس بیشتری داشت. شاید انتخاب امروز بیشتر به جهت دلجویی از میر کریمی صورت گرفته چرا که دو سال پیش فیلم "یه حبه قند " او برای اسکار انتخاب شد، اما بعد به دلیل تحریم اسکار، به آکادمی معرفی نشد. به هر حال به این انتخاب احترام می گذاریم  امیداوریم این فیلم به عنوان نماینده ایران موفقیت کسب کند. 

/ 0 نظر / 12 بازدید