نمایشگاه کتاب

بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب هم برگزار شد. اگرچه به طور کلی از مناظق پر ازدحام و شلوغ دوری می‌کنم، اما نمایشگاه کتاب استثناست. حتی اگر قصد خرید نداشته باشم حتما سری به آنجا می‌زنم. جمعیت مشتاق از سنین مختلف که برای خرید کتاب و سایر کالاهای فرهنگی آمده اند مرا به وجدد می‌آورد. به ویژه حضور جوانان و نوجوانان که امروزه متهم به بی‌حوصله‌گی و عدم مطالعه هستند، نشان می دهد که هنوز هم با وجود رسانه‌های رنگارنگ دیجیتال و فضاهای مجازی، اهل مطالعه وجود دارند. در این بین البته عده‌ای هم برای وقت‌گذرانی و تفریح می‌آیند، اما به آنها هم باید آفرین گفت که محل نمایشگاه کتاب را برای این کار برگزیده‌اند.

اما بعضی از معضلات نمایشگاه کتاب به شدت آزار‌دهنده هستند. نمایشگاه بیش از حد عریض و طویل شده. اگرچه جمعیت عظیم بازدید کننده به خوبی کنترل می‌شوند و نظم و انظباظ حاکم است، اما حذف بعضی از برنامه های جنبی تمایشگاه و یا انتقال آنها به زمان یا مکان دیگر به بهتر شدن نمایشگاه کمک خواهد کرد. مثلا آیا نمی شود بخش کودکان را که خود بازدید کنندگان زیادی دارد در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار کرد؟ و با بخش دانشگاهی و یا کمک آموزشی را؟

محل مصلی اصلا مناسب این کار نیست. پارکینگ های مصلی با چادر هایی جهت برگزاری غرفه اشغال می شوند. پارکینگ های موقت دور و پر ازدحام هستند. چادر ها هوایی گرم دارند. به علاوه در طول سال برای برگزاری نمایشگاه های مختلف، مصلی غرفه بندی می‌شود بعد غرفه ها و چادر ها جمع آوری شده ودوباره برای نمایشگاه بعدی غرفه بندی انجام می‌شود. بدیهی است که هر غرفه بندی مقداری پرت و دور ریز هم دارد.

ایستگاه مترو مصلی کشش این جمعیت انبوه را ندارد. زیر گذر مترو مصلی جهت این جمعت تنگ و باریک است. (راستی نمی‌شد هنگام ساخت مترو و یا همین حالا دو زیر گذر ساخته می‌شد یکی برای رفت و یکی برای برگشت؟ قطار ها پر به ایستکاه می آیند و جایی برای مسافران نیست. آیا نمی شود مترویی خالی را به ایستگاه مصلی فرستاد؟

با تمام اینها باز هم نمایشگاه جذابیت دارد انبوه کتاب،سی دی، بازی های فکری و....

تا نمایشگاه بعد و امید به اینکه محل مناسبی برای این رویداد فرهنگی و مشتاقان آن فراهم شود.

 

/ 0 نظر / 25 بازدید