شهر موش ها

 مدت ها بود که برای ایجاد وبلاگ، به دنبال بهانه ای می گشتم. جشنواره فیلم فجر ، نوروز، نمایشگاه کتاب وچند مناسبت دیگر گذشتند. اما الان بهانه و همچنین وقت کافی فراهم شد.

 

 بعضی از فیلم ها به پدیده تبدیل می شوند و بعضی از پدیده ها ماندگار هستند.شهر موش ها در زمان خود پدیده بود. اینکه نسخه دوم فیلمی بعد از 30 سال بتواند انبوه تماشاگران کوچک و بزرگ را به سالن نمایش بکشاند، ماندگاری این پدیده را نشان می دهد.  اما در این میان  به چند دلیل برخی تماشاگران دلسرد از سالن نمایش بیرون می آیند.

 تکلیف فیلم از  نظر طیف  مخاطب با خود  روشن نیست.مرضیه برومند در مصاحبه ای در روزنامه همشهری گفته که این فیلم را برای کودکان دیروز نساخته بلکه هدف او کودکان امروز هستند. اگر  چنین است چرا  فیلم؛ شهر موش های 2 نام گرفته؟ آیا کودکان امروز "اسمشو نبر" را می شناسند؟ چرا در انتها "موشیرو میشونه" نشان داده می شود؟ اما اگر هدف کودک دیروز بوده، چرا روزگار میان سالی کپل، نارنجی و دیگران نشان داده و در همان فصل افتتاحیه به مرگ "آشپز باشی" اشاره می شود. فراموش نکنیم که کودک دیروز دوست دارد قهرمانان کودکی خود را مانند سابق ببینید. (یکی از رمز های موفقیت مجموعه برنامه های کلاه قرمزی همین اصل ساده است. با گذشت بیست سال کلاه قرمزی بزرگ نشده و هنوز کودک باقی مانده.)

 فیلم برای کودکان امروز هم جذابیت کافی را ندارد. فصل افتتاحیه طولانی است . فیلم در اواسط  خسته کننده می شود . آهنگ ها و ترانه های معدود فیلم شوق و شعفی در کودکان ایجاد نمی کنند. حتی در سالن اصلی سینما آزادی کودکان همراه با ترانه های فیلم دست نمی زدند. انگیزه "اسمشو نبر برای نابودی بچه گربه تا اواسط فیلم نامشخص است. در پایان هم بچه موش ها همراه با موش کور, گربه ها را با بنزین منفجر و نابود می کنند! (فراموش نکنیم که در نمونه های مشابه نیرو های پلید و اهریمنی نابود می شوند نه یک حیوان که بنا به ذات خود به دنبال موش هاست. و اتفاقا "اسمشو نبر" باید زنده می ماند تا همیشه بچه موش ها به یاد داشته باشند که ممکن است روزی مورد حمله او قرار گیرند و خوراک مناسبی یرای شهر موش های  احتمالی 3 فراهم می شد)

 با این وجود در زمانی که تولید فیلم برای کودکان نزدیک به صفر است. ساخت این فیلم و کشاندن خانواده ها به سینما خوشحال کننده است وفروش بالای آن هم به چرخه سینما و رونق آن کمک می کند.

 

/ 0 نظر / 15 بازدید